Motorola обвини Samsung в кражба! Това не е прецедент и може би всяка седмица четем подобни новини, а корейската компания често е главен герой в тях. В днешния така пренаситен пазар е много трудно да се измисли нещо, което да е наистина уникално, но има ли вежлива форма, с която да неречем явната кражба имитация или това е просто вдъхновение?
In what galaxy is it okay to steal competitor phones’ cool features? #TheOriginalAlwaysOnDisplay #motozdroid pic.twitter.com/T75byy5bIx
— Moto US (@Moto_USA) August 18, 2016
Samsung е безспорен лидер на пазара, но като такъв тя си позволява не веднъж да „заема“ различни функции от своите конкуренти.
Може би вече сте се досетили за какво говорим? Амбициозната дъщерна компания на Lenovo, Motorola обвини корейския гигант в кражба на нейната Always On Display функция, представена още в първото поколение Moto X и намерила приложение дори в последния, стартирал съвсем на скоро модел Moto Z.
Трудно е да се оспори тази хронология и Active Display на Samsung наистина много прилича на функцията, представена от Motorola, но дали американската компания е нейният първоизточник?
Някои от вас може би още помнят моделът Nokia N86 от далечната 2009 година, който работеше със Symbian и всъщност постави началото. Да, технологията е стара, колкото света и съвсем логично беше наследена от продуктовата линия Lumia под формата на т.нар. Glance Screen.
В крайна сметка излиза, че първо самата Motorola е била „вдъхновена“ от чужда иновация, а след това Samsung просто я е „взела на заем“. Кой ли ще е следващия производител, който ще използва и най-вече ще рекламира като „огромна иновация“ нечия чужда разработка?
Ясно е, че днес трудно може да се изобрети нещо ново на фона на всичко, с което разполагат модерните смартфони, но до колко е правилно подобно поведение от страна на гигантите в тази пазарна ниша? Разбира се винаги съществува опцията този въпрос да бъде решен в съда, а за нас потребителите тази война може да донесе само позитиви.
